How to write a biography in Assamese? | জীৱনী কেনেদৰে লিখিব লাগে ?

Biography in Assamese

জীৱনী কি?

       জীৱনী হৈছে আন এজন ব্যক্তিৰ জীৱন কাহিনীৰ এক বিতং তৃতীয় ব্যক্তিৰ বিৱৰণ। ইয়াত ব্যক্তি জনৰ জীৱনৰ বিষয়ে প্ৰাথমিক তথ্য থাকে – যেনে তেওঁলোকৰ জন্মস্থান, শিক্ষা আৰু আগ্ৰহ। জীৱনী এখনে পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ সৈতে সম্পৰ্ক, লগতে ৰোগীৰ শৈশৱৰ মুখ্য ঘটনাবোৰ আৰু সেইবোৰে তেওঁলোকৰ লালন-পালনক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছিল সেই বিষয়েও বৰ্ণনা কৰিব পাৰে। এখন জীৱনীত এজন প্ৰকৃত ব্যক্তিৰ বিভিন্ন সফলতা আৰু জীৱনৰ ঘটনাৰ বিৱৰণ দিয়া হৈছে, কিন্তু ই তথ্য আৰু পৰিসংখ্যাতকৈ অধিক – ই আৰম্ভণিৰ পৰা মাজভাগৰ পৰা শেষলৈ কোৱা মহান কাহিনীৰ সৈতে জীৱনলৈ আহে।

  জীৱনী এখনৰ উদ্দেশ্য কি?

    জীৱনী এখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে আন এজন ব্যক্তিৰ জীৱন দৰ্শকৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰা। এজন লেখকে জীৱনী লিখিবলৈ বাছনি কৰিব পাৰে কিয়নো তেওঁলোকে বিষয়টোৰ কাহিনীটো আকৰ্ষণীয় বুলি বিচাৰে বা আজিৰ জীৱনত প্ৰযোজ্য বিষয়বস্তু আছে। কিছুমান লেখকে এটা আকৰ্ষণীয় বিষয়ৰ বিষয়ে তথ্যৰ অভাৱৰ বাবে জীৱনী এখন লিখিবলৈ বা বিদ্যমান জীৱনী এখনে হেৰুৱাব পৰা তথ্যৰ সৈতে ৰাইজক আপডেট কৰিবলৈ বাছনি কৰে। জীৱনীমূলক কাহিনীবোৰ অনুপ্ৰেৰণাদায়ক হ’ব পাৰে – এক নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ কৃতিত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা, বিষয়টোৱে কষ্টঅতিক্ৰম কৰাৰ উপায়বোৰ দেখুৱাই- পাঠকসকলক উৎসাহৰ অনুভূতি প্ৰদান কৰা। জীৱনীবোৰে সতৰ্কতামূলক কাহিনী হিচাপেও কাম কৰিব পাৰে, পাঠকসকলক সতৰ্ক কৰি দিব পাৰে যে কোন নহ’ব।

Also Read Assamese essay on covid 19

জীৱনী কেনেদৰে লিখিব লাগে তাৰ 6 টা পৰামৰ্শ 

      এজন ব্যক্তিৰ জীৱনৰ কাহিনী লিখিবলৈ, আপুনি কেৱল মৌলিক তথ্যবোৰতকৈ অধিক জানিব লাগিব। এজন ব্যক্তিৰ জীৱনৰ বিষয়ে সঁচাকৈয়ে আকৰ্ষণীয় বিষয়বোৰৰ ওপৰত এক ভাল জীৱনী প্ৰস্তুত কৰা হৈছে- উল্লেখনীয় সাফল্য, প্ৰতিকূলতাৰ মুহূৰ্ত আৰু মুখ্য পৰিৱৰ্তনৰ বিন্দু। সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ জীৱনীখনে ৰোগী এজনৰ গোটেই জীৱনটো এক আকৰ্ষণীয় উপায়েৰে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে আৰু পাঠকক তেওঁলোকৰ চৰিত্ৰৰ ওপৰত অন্তৰংগ দৃষ্টি দিবলৈ পৰ্যাপ্ত ব্যক্তিগত বিৱৰণ প্ৰদান কৰিব পাৰে। যদি আপুনি জীৱনী এখন লিখিবলৈ আগ্ৰহী, নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰে আপোনাক আৰম্ভ কৰিব পাৰে:

১.অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰক। 

       আপুনি জীৱনীখনৰ বিষয়টো বাছনি কৰাৰ পিছত, তেওঁলোকৰ জীৱনৰ বিষয়ে লিখিবলৈ অনুমতি বিচাৰক। যদিও কিছুমান ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ প্ৰয়োজন নহ’ব পাৰে (যেনে যদি ব্যক্তি জন ৰাজহুৱা ব্যক্তি বা মৃত), অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰিলে আপোনাৰ লিখন প্ৰক্ৰিয়াৰ গৱেষণা অংশটো অধিক সহজ হ’ব। যদি বিষয়টো জীৱনী তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইচ্ছুক হয়, তেওঁলোকে সন্মুখত তেওঁলোকৰ নিজৰ কাহিনীৰ বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিৱৰণ প্ৰদান কৰিব পাৰে যি তেওঁলোকৰ বিষয়ে আপোনাৰ লিখনিক অধিক আকৰ্ষণীয় কৰাত সহায় কৰিব।

Also Read নীলা খামৰ চিঠি – ৰোমান্টিক লাভ ষ্টৰি২.আপোনাৰ গৱেষণা কৰক। 

          আপুনি আপোনাৰ বিষয়টোৰ বিষয়ে কিমান জানে সেয়া নিৰ্বিশেষে, এই ব্যক্তিজনৰ এক পুংখানুপুংখ ছবি আঁকিবলৈ যথেষ্ট পৰিমাণৰ গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন। যদি তেওঁলোক এজন ঐতিহাসিক ব্যক্তি, তেওঁলোকে বাস কৰা সময়ৰ বিষয়ে আৰু ই তেওঁলোকৰ জীৱন যাপনৰ ধৰণক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছিল সেই বিষয়ে তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। প্ৰাথমিক উৎসবোৰ হৈছে আপোনাৰ ৰোগীৰ জীৱনৰ প্ৰত্যক্ষ বিৱৰণ আৰু আটাইতকৈ নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস হোৱাৰ প্ৰৱণতা আছে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে জাৰ্নেল প্ৰবিষ্টি, ইমেইল, সাক্ষাৎকাৰ, বা স্মৃতিগ্ৰন্থ। প্ৰাথমিক উৎস হৈছে ৰোগীয়ে প্ৰদান কৰা আন যিকোনো তথ্য, যেনে ব্যক্তিগত ৱেবছাইট, টুইটাৰ বায়ো, ছ’চিয়েল মিডিয়া একাউণ্ট বা পেছাদাৰী জৈৱ। যদি তথ্যসঠিক প্ৰমাণিত হয় তেন্তে আলোচনী বা তথ্যচিত্ৰৰ দৰে গৌণ উৎসও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।


৩.আপোনাৰ প্ৰবন্ধ গঠন কৰক। 

       আপোনাৰ প্ৰথম অনুচ্ছেদ বা অধ্যায়টোৱে পাঠকক জনাব লাগে যে তেওঁলোকে এই জীৱনীখনৰ পৰা এই ব্যক্তিজনৰ বিষয়ে কি শিকিব। এটা থিচিছে জীৱনীখনৰ বিষয়ে এটা ঘোষণা কৰে যাক বাকী জীৱনীয়ে সমৰ্থন কৰিবলৈ প্ৰাসঙ্গিক তথ্য প্ৰদান কৰিব।

Also Read মই বেশ্যা নহয় ( এগৰাকী নাৰীৰ মনৰ কথা )

৪.সময়ৰেখা এটা বনাওক।

         জীৱনী এখনে সাধাৰণতে এজন ব্যক্তিৰ জীৱনৰ মুখ্য বিন্দুবোৰ কালক্ৰমত গঠন কৰে। আপুনি লিখা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে মুখ্য ঘটনাবোৰৰ ক্ৰম জানিলে আপোনাৰ গোটেই কাহিনীটো পিছত পুনৰ সংগঠিত কৰাৰ অসুবিধা ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

৫.ফ্লেছবেক ব্যৱহাৰ কৰক। 

       আপোনাৰ জীৱনীখনৰ পাঠ লিখোঁতে, আপুনি আপোনাৰ ব্যক্তি জনৰ প্ৰাপ্তবয়স্ক জীৱনৰ অভিজ্ঞতা আৰু তেওঁলোকৰ উচ্চ বিদ্যালয়ৰ দিনৰ এটাৰ মাজত আন্তঃসংযোগ কৰিব বিচাৰিব পাৰে। ফ্লেছবেক ব্যৱহাৰ কৰিলে লেখকে পৃষ্ঠভূমিৰ প্ৰদৰ্শনৰ অনুচ্ছেদৰ সৈতে বিচলিত নোহোৱাকৈ পাঠকৰ সৈতে প্ৰাসঙ্গিক অতীতৰ তথ্য পৰিচয় কৰাব পাৰে।

Birthday wishes quotes in assamese

৬.আপোনাৰ চিন্তাঅন্তৰ্ভুক্ত কৰক। 

       জীৱনী এখন কেৱল তথ্যৰ লেনদেন নহয়। এজন জীৱনীকাৰে তেওঁলোকৰ বিষয়ৰ জীৱনৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ নিজৰ অনুভূতি আৰু মতামত ভাগ বতৰা কৰিব পাৰে। যদি বিষয়টোৱে উল্লেখনীয় কিবা কৰিছিল, তেন্তে লেখকে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে যে তেওঁলোকে কিয় সেই মুহূৰ্তটো গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি অনুভৱ কৰে, সময়কালৰ দ্বাৰা ই কেনেদৰে প্ৰভাৱিত হৈছিল, আৰু সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ বাবে ইয়াৰ অৰ্থ কি আছিল। এইটোৱে সমৰ্থন কৰিব যে এই ব্যক্তিজন কিয় লিখা ৰখাৰ যোগ্য আৰু দৰ্শকসকলক প্ৰথম বাক্যৰ পৰা শেষলৈকে পঢ়ি থকাৰ যোগ্য।

Read more

Leave a Comment