পৰিৱেশ প্ৰদুষণ ৰচনা- Environment pollution essay in assamese

Environment pollution in Assamese

পাৰিৱেশ প্ৰদূষণ ৰচনা

পাৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ আগতে‌  , আমি বুজিব লাগিব প্ৰদূষণ কি। দূষিত পদাৰ্থৰ ফলত প্ৰকৃতিত হোৱা সমস্যাটোক প্ৰদূষণ বুলি কোৱা হয়। আৰু, যেতিয়া পৰিৱেশৰ সকলো উপাদান যেনে বায়ু, পানী,মাটি আদি প্ৰদূষিত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, সেইবোৰ পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত হয়। পৰিৱেশ প্ৰদূষণ আজিৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যা। যাৰ বাবে সকলোৱে সচেতন হোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এতিয়া, আনকি বিভিন্ন পৰীক্ষাতো, এই বিষয়টো লিখিবলৈ দিয়া হৈছে। এইটো আজিৰ এক জ্বলন্ত বিষয়। এইকথা মনত ৰাখি, আমি ইয়াত চুটি আৰু দীঘল কিছুমান ৰচনা প্ৰদান কৰিছো ।

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ ওপৰত চুটি আৰু দীঘল ৰচনা (300 শব্দ, 400 শব্দ আৰু 500 শব্দৰ

Environment pollution Essay under 300 word
পৰিৱেশ প্ৰদুষণ ৰচনা (300 শব্দ)

আৰম্ভণিঃ

      জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত সেউজগৃহৰ প্ৰভাৱ আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি, অ’জন স্তৰ হ্ৰাস, এচিড বৰষুণ, ভূমিস্খলন, মাটিখহনীয়া ইত্যাদি হয়, যাক পৰিৱেশ প্ৰদূষণ বুলি কোৱা হয়। মানুহে নিজৰআৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক স্বাস্থ্যৰ মূল্যত প্ৰকৃতিৰ সম্পদৰ শোষণ কৰিছে। তদুপৰি, এতিয়া দ্ৰুতগতিত উদ্ভৱ হোৱা প্ৰভাৱটো হৈছে শ শ বা হাজাৰ বছৰ ধৰি মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবে।

সৰ্বোপৰি, যদি আমি পৃথিৱীত জীয়াই থাকিব বিচাৰো আৰু আমাৰ জীৱন অব্যাহত ৰাখিব বিচাৰো, তেন্তে আমি ব্যৱস্থা ল’ব লাগিব। এই পদক্ষেপবোৰে আমাৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ ভৱিষ্যতৰ সৈতে আমাক সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব।


পৰিৱেশৰ অৰ্থঃ

      পাৰিৱেশ প্ৰদূষণ বুজাৰ আগতে, পৰিৱেশ কি আৰু ই আমাক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰে বুজি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। “হৰ্ষকোভিটছ”ৰ ভাষাত:

“পৰিৱেশ হৈছে জীৱিত প্ৰাণীৰ ওপৰত সকলো বাহ্যিক পৰিস্থিতি আৰু প্ৰভাৱৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰভাৱ যি তেওঁলোকৰ জীৱন বিকাশ আৰু কামপ্ৰভাৱিত কৰে। ”

পৰিৱেশ প্ৰদূষণ হৈছে আজি আমাৰ পৃথিৱীত মানৱতা আৰু অন্যান্য জীৱনৰ সন্মুখীন হোৱা আটাইতকৈ গুৰুতৰ সমস্যাবোৰৰ ভিতৰত এটা। পৃথিৱী/পৃথিৱীৰ প্ৰদূষণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ পৰিৱেশ প্ৰদূষণ হৈছে একমাত্ৰ স্থান। বায়ুমণ্ডলক প্ৰণালীটোৰ ভৌতিক আৰু জৈৱিক উপাদানবোৰ দূষিত হোৱা বুলি কোৱা হয়।স্বাভাৱিক পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰক্ৰিয়াবোৰবিৰূপভাৱে প্ৰভাৱিত হয়। প্ৰদূষকবোৰ প্ৰাকৃতিকভাৱে পদাৰ্থ বা শক্তি হ’ব পাৰে, কিন্তু যেতিয়া সেইবোৰ বৃহৎ পৰিমাণত থাকে তেতিয়া দূষিত বুলি গণ্য কৰা হয়। প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ যিকোনো হাৰৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত বায়ু, পানী আৰু ভূমি প্ৰদূষণ হ’ব পাৰে যদি প্ৰকৃতিয়ে নিজকে পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ সামৰ্থ্য অতিক্ৰম কৰে।

লাইফ অৱ এ ডাইভৰ কিতাপ খন পঢ়াবলৈ ইয়াত চুই দিয়া

সামৰণিঃ

   পৰিৱেশ হৈছে আমি বাস কৰা পৰিৱেশ। কিন্তু প্ৰদূষকৰ দ্বাৰা আমাৰ পৰিৱেশৰ প্ৰদূষণ হৈছে পৰিৱেশ প্ৰদূষণ। পৃথিৱীৰ বৰ্তমান পৰ্যায় যিটো আমি দেখি আছোঁ সেয়া হৈছে পৃথিৱী আৰু ইয়াৰ সম্পদৰ শতিকাজুৰি হোৱা শোষণৰ ফল।

তদুপৰি, পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ ফলত, পৃথিৱীয়ে ইয়াৰ ভাৰসাম্য হেৰুৱাব পাৰে। মানৱ শক্তিয়ে পৃথিৱীত জীৱন সৃষ্টি আৰু ধ্বংস কৰিছে। পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়ত মানুহে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

Essay on covid 19

Environment pollution Essay under 400 word

পৰিৱেশ প্ৰদূষণ ৰচনা (400 শব্দ)

আৰম্ভণি

     বৰ্তমান সময়ৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত পৰিৱেশ প্ৰদূষণ আমাৰ গ্ৰহটোৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভাবুকি। ই এক গোলকীয় সমস্যা, সাধাৰণতে সকলো দেশতে দেখা যায়। যাৰ বাবে পৃথিৱীৰ সকলো দেশ চিন্তাশীল আৰু ইয়াক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস (৫ জুন), ওজোন দিৱস (১৬ ছেপ্টেম্বৰ), জল দিৱস (২২ মাৰ্চ), পৃথিৱী দিৱস (২২ এপ্ৰিল), জৈৱ বৈচিত্ৰ্য দিৱস (২২ মে) ইত্যাদি।

পৰিৱেশ আৰু প্ৰদূষিত পৰিৱেশক প্ৰভাৱিত কৰা ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থবোৰে প্ৰদূষণ সৃষ্টি কৰে। সকলো প্ৰকাৰৰ প্ৰদূষণ যেনে বায়ু প্ৰদূষণশব্দ প্ৰদূষণপানী প্ৰদূষণমাটি প্ৰদূষণতাপ প্ৰদূষণতেজস্ক্ৰিয় প্ৰদূষণ, আৰু অন্যান্য পৰিৱেশ প্ৰদূষণ বহলশ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত।

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ প্ৰকাৰঃ

     প্ৰদূষণৰ প্ৰভাৱ নিঃসন্দেহে বহুত বেছি বিস্তৃত। প্ৰদূষণৰ অত্যাধিক প্ৰভাৱৰ ফলত মানুহৰ স্বাস্থ্য, পশুৰ স্বাস্থ্য, ক্ৰান্তীয় বৰষুণ বনাঞ্চল আদি ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। বায়ু, পানী, মাটি প্ৰদূষণ ইত্যাদি। নিম্নলিখিতবোৰ হৈছে মুখ্য প্ৰকাৰসমূহঃ

1.বায়ু প্ৰদূষণ –

বায়ু হৈছে আমাৰ জীৱনৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। আমি খোৱা অবিহনে কেইদিনমান থাকিব পাৰোঁ, কিন্তু উশাহ নোলোৱাকৈ এক মুহূৰ্ত কটোৱাটো কঠিন। আৰু কল্পনা কৰক যে যদি আমি উশাহ লোৱা বায়ু প্ৰদূষিত হয় তেন্তে ই আমাৰ বাবে কিমান ধ্বংসাত্মক হ’ব পাৰে।

2.পানী প্ৰদূষণ –

পানী প্ৰদূষণ হয় যেতিয়া ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ – যেনে ৰাসায়নিক পদাৰ্থ বা কাৰখানাৰ আৱৰ্জনা, নদী, হ্ৰদ, মহাসাগৰ, জলাশয় বা পানীৰ অন্যান্য উৎসত প্ৰৱেশ কৰে। যেতিয়া আমি ইয়াক খাওঁ, আমি শৰীৰক দূষিত কৰোঁ, লগতে পানীৰ মানদণ্ড হ্ৰাস কৰোঁ আৰু মানুহ আৰু পৰিৱেশলৈ বিষাক্ত কৰি দিওঁ।

3.মাটি প্ৰদূষণ-

মাটি প্ৰদূষণ হৈছে মাটি প্ৰদূষণ কৰা আৰু মাটিৰ মানদণ্ড নষ্ট কৰা যিকোনো বস্তু। কীটনাশক, সাৰ, এমোনিয়া, পেট্ৰ’লিয়াম হাইড্ৰ’কাৰ্বন, নাইট্ৰেট, নেফথালিন আদি ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ উপস্থিতিৰ ফলত মাটি প্ৰদূষণ হ’ব পাৰে।

সামৰণিঃ

     আধুনিকতা আৰু বৈজ্ঞানিকতাৰ নামত মানুহে প্ৰকৃতিক যথেষ্ট শোষণ কৰিছে। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে,আমাৰ পৃথিৱী প্ৰদূষিত হৈ পৰিছে। আজি সমগ্ৰ জলবায়ু প্ৰদূষিত হৈ পৰিছে। খাবলৈ পৰিষ্কাৰ পানী নাই বা উশাহ ল’বলৈ বিশুদ্ধ বায়ু নাই। আৰু ইয়াৰ বাবে আন কোনেও দায়বদ্ধ নহয়, কেৱল আৰু কেৱল মানুহ। মানৱ প্ৰজাতিবোৰে গছ কাটি নিজৰ বাবে কোনো সমস্যা সৃষ্টি কৰা নাই, কিন্তু আন প্ৰাণী আৰু চৰাইৰ পৰা ও তেওঁলোকৰ বাসস্থান কাঢ়ি লৈছে।

নীলা খামৰ চিঠি – ৰোমান্টিক লাভ ষ্টৰি 

Environment pollution Essay under 500 word
পৰিৱেশ প্ৰদূষণ ৰচনা  (500 শব্দ)

আৰম্ভণিঃ

পৃথিৱীয়ে আমাক আমাৰ স্বাস্থ্য আৰু বিকাশৰ বাবে যথেষ্ট প্ৰাকৃতিক সম্পদ প্ৰদান কৰে। কিন্তু, সময় যোৱাৰ লগে লগে, আমি অধিক স্বাৰ্থপৰ হৈ পৰিছো আৰু আমাৰ পৰিৱেশ কলুষিত কৰি ছোঁ। আমি নাজানো যে যদি আমাৰ পৰিৱেশ অধিক প্ৰদূষিত হয়, ই অৱশেষত আমাৰ স্বাস্থ্য আৰু ভৱিষ্যতক প্ৰভাৱিত কৰিব। পৃথিৱীত সহজে জীয়াই থকাটো আমাৰ বাবে সম্ভৱ নহ’ব।

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ কাৰণ আৰু উৎসঃ

ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপঃ

        সমগ্ৰ বিশ্বৰ উদ্যোগবোৰে সমৃদ্ধি আৰু সমৃদ্ধি আনিব পাৰে, কিন্তু সেইবোৰে নিৰন্তৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্য নষ্ট কৰি আছে আৰু জৈৱমণ্ডল ধ্বংস কৰি আছে। বৈজ্ঞানিক পৰীক্ষা, ধোঁৱা বেলুন, ঔদ্যোগিক আৱৰ্জনা আৰু বিষাক্ত গেছৰ উৎক্ষেপণে‍পানী আৰু বায়ু দুয়োটা দূষিত কৰে। ঔদ্যোগিক আৱৰ্জনাৰ অনুপযুক্ত নিষ্কাশন পানী আৰু মাটি প্ৰদূষণ দুয়োটাৰ উৎস হৈ পৰিছে। বিভিন্ন উদ্যোগৰ ৰাসায়নিক আৱৰ্জনাৰ ফলত নদী, হ্ৰদ, সাগৰ আৰু ধোঁৱা মুকলি কৰি মাটি আৰু বায়ুত প্ৰদূষণ ঘটিছে।

Independence day essay in assamese

পৰিবহনঃ

     ডিজেল আৰু পেট্ৰ’ল ব্যৱহাৰ কৰা বাহনবোৰে বায়ুমণ্ডলত বিষাক্ত গেছ শোষণ কৰে আৰু ৰন্ধন কয়লাৰ পৰা ওলোৱা ধোঁৱাও পোনপটীয়াকৈ আমাৰ পৰিৱেশলৈ যায় আৰু ইয়াক প্ৰদূষিত কৰে। ৰাস্তাত বাহনৰ সংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত কেৱল ধোঁৱা নিৰ্গমনত সহায় কৰাই নহয় কিন্তু আমি উশাহ লোৱা বায়ুকো দূষিত কৰিছে। এই বিভিন্ন বাহনৰ ধোঁৱা যথেষ্ট ক্ষতিকাৰক আৰু বায়ু প্ৰদূষণৰ প্ৰাথমিক কাৰণ। এই বাহনবোৰে কেৱল বায়ু প্ৰদূষণৰ কাৰণ নহয় কিন্তু শব্দ প্ৰদূষণৰ মুখ্য কাৰকও।

দ্ৰুত ঔদ্যোগিকৰণ আৰু নগৰীকৰণঃ

    নগৰীকৰণ বৃদ্ধি আৰু ঔদ্যোগিকৰণৰ প্ৰচলনপৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ মুখ্য কাৰণ কিয়নো ই উদ্ভিদবোৰক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে, সামূহিকভাৱে জীৱ-জন্তু, মানুহ আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ ক্ষতি কৰে।

জনসংখ্যাঅত্যাধিক বৃদ্ধিঃ

    উন্নয়নশীল দেশসমূহত জনসংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। মৌলিক খাদ্য আৰু আশ্ৰয়ৰ চাহিদা বাঢ়ি আহিছে। উচ্চ চাহিদাৰ বাবে, বৰ্ধিত জনসংখ্যা আৰু চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ বনধ্বংস তীব্ৰতৰ হৈছে।

জীৱাশ্ম ইন্ধন দহনঃ

   জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ নিৰন্তৰ দহন হৈছে কাৰ্বন মনোক্সাইডৰ দৰে বিষাক্ত গেছৰ জৰিয়তে মাটি, বায়ু আৰু পানী প্ৰদূষণৰ উৎস।

কৃষিজাত আৱৰ্জনাঃ

    কৃষিৰ সময়ত ব্যৱহৃত কীটনাশক আৰু সাৰ হৈছে পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ মুখ্য উৎস।

প্ৰথম প্ৰেম- এটি ৰোমান্টিক লাভ ষ্টৰি

স্বাস্থ্যৰ ওপৰত পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ প্ৰভাৱঃ

     পৰিৱেশ প্ৰদূষণে ইয়াৰ বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ মানুহৰ মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা, অৰ্থাৎ পানী, খাদ্য, বায়ু আৰু মাটিৰ ভিতৰত বিয়পাই দিছে বুলি উল্লেখ কৰাটো অপ্ৰয়োজনীয়। ই আমাৰ জীৱন যাপন, সুৰাপান আৰু খোৱাপ্ৰভাৱিত কৰে। ই মানুহৰ লগতে জন্তুৰ স্বাস্থ্যৰো ক্ষতি কৰে।

বিভিন্ন বস্তুৱে বায়ু প্ৰদূষিত কৰে যেনে মটৰ বাহনৰ প্ৰজ্বলন আৰু উদ্যোগৰ পৰা গেছীয় নিৰ্গমন, বায়ুৰ ভিতৰত জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱা ইত্যাদি। একেদৰে, কৃষিৰ অজৈৱ প্ৰক্ৰিয়াই মাটিৰ উৰ্বৰতা ধ্বংস কৰে।

সামৰণিঃ

     আমি সকলোৱে জানো, খোৱাৰ বাবে ব্যৱহৃত পানী, খাদ্য খেতি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা মাটি, আৰু উশাহ-নিশাহৰ বাবে বায়ু ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই তিনিটাৰ দূষিত উপাদানবোৰ মানৱ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত ৰোগ হয়।

Also Read 

ছাত্ৰৰ কৰ্তব্য ৰচনা

        ৰচনাখন যদি ভাল লাগিলে  বন্ধু বৰ্গৰ সৈতে share কৰি দিবা ধন্যবাদ ।

Leave a Comment